Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XUt921dMKgs
Obraz przedstawia port rzeczny w Warszawie i modlących się Żydów. Artysta ujął na obrazie obrzędy święta Rosz-ha-Szana. To hebrajski Nowy Rok, jedno z najważniejszych świąt żydowskich. U brzegu Wisły przycumowane są rybackie statki zwane berlinkami oraz tratwy i łodzie. Po brzegu przechadzają się pogrążeni w modlitwie pojedynczy Żydzi. Wytrząsają z kieszeni okruchy symbolizujące grzechy.

Kwestia żydowska w literaturze pozytywizmu

Aleksander Gierymski, Święto Trąbek I, 1884
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna.

Czy pozytywistyczny program emancypacji i asymilacji Żydów skończył się niepowodzeniem?  Czy może, w dłuższej perspektywie czasowej, okazał się ważnym głosem w dyskusji o miejscu Żydów w kulturze Polski i Europy?

Asymilacja Żydów była jednym z głównych haseł programu pozytywistycznego. Pozytywiści postulowali konieczność równouprawnienia mniejszości żydowskiej i włączenia jej w obręb polskiej społeczności. Sprawa nie była jednak wcale prosta zarówno dla Żydów, jak i dla Polaków. Obydwie grupy, które od stuleci żyły obok siebie, prawie nic o sobie nawzajem nie wiedziały. Całkowita odmienność obyczaju, ubioru, języka i religii sprawiała, że zamykały się na siebie, nie próbując się poznać. Z takiej niewiedzy i niezrozumienia rodziły się wzajemne uprzedzenia, przesądy i stereotypy. Literatura miała tu więc do spełnienia wielkie zadanie: oprócz podania gotowej recepty na rozwiązanie problemu musiała przybliżyć polskiej społeczności hermetyczną dotychczas kulturę żydowską i podjąć walkę ze stereotypami.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz, w jaki sposób kwestia żydowska odzwierciedlała się w literaturze i jak za pomocą literatury walczono ze stereotypami.

  • Omówisz różne postacie zasymilowanych Żydów na przykładzie Lalki.

  • Wykażesz związek hasła asymilacji Żydów z programowymi założeniami pozytywistycznymi.