Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RGZKdF5ai3d89
Zdjęcie przedstawia drzewa liściaste na tle otworu w dachu.

Jakie są postulaty teorii strukturalnej związków organicznych?

Związki organiczne to wszystkie związki węgla, oprócz tlenków oraz związków zawierających aniony węglanowe lub cyjankowe oraz ich analogi.
Źródło: Irekkk38 - Irene Campanale, domena publiczna.

Mnogość i różnorodność związków organicznych może na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie ich niezwykle chaotycznej i skomplikowanej natury. Wöhler, niemiecki chemik z pierwszej połowy XIX wieku, porównał powstającą wówczas chemię organiczną do strasznej bezkresnej dżungli, do której nikt nie ośmiela się wejść, sądząc, że nie ma z niej wyjścia. W porównaniu do czasów Wöhlera, „dżungla” znacznie się rozrosła, ale obecnie mamy w zanadrzu teorię strukturalną, która służy nam jako uniwersalny poradnik survivalowy, przewodnik z mapami, kompas, a także GPS w jednym.

Twoje cele
  • Poznasz pojęcie katenacji.

  • Przedstawisz trzy rodzaje hybrydyzacji orbitali walencyjnych, które przypisuje się atomom węgla w cząsteczkach związków organicznych.

  • Wymienisz przykłady węglowodorów nasyconych i nienasyconych.

  • Poznasz sposób szybkiego ustalenia budowy związku organicznego na podstawie wzoru sumarycznego.

  • Wyjaśnisz pojęcie rzędowości atomów węgla oraz przypiszesz rzędowość wybranym atom węgla w związkach organicznych.