Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBg2liu9lH1y1
Ilustracja przedstawia egipskie malowidło z profilami trzech postaci. Po lewej jest to postać z czarną głową psa, po środku mężczyzna z białym nakryciem głowy, a po prawej kobieta z czarnymi włosami i białą opaską, na głowie której siedzi ptak. Postaci z lewej i prawej strony dotykają środkowej. Wszystkie postaci mają kolorowe nakrycia na szyjach. Tło jest jasne, są na nim roślinne dekoracje.

Faraon w kręgu spraw polskich

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Faraon Bolesława Prusa to jedna z tych powieści, które nieustannie prowokują pytania czytelników i krytyków literatury. Jedno z nich dotyczy tego, czy słynna powieść była głosem jej autora w dyskusji na temat przyczyn upadku Polski. Czy można uznać Faraona za utwór alegoryczny, który poddaje ocenie czasy Stanisława Augusta? A może jest to ponadczasowa powieść o państwie i o strukturach władzy? Można też widzieć w dziele Prusa refleksję pisarza pozytywisty na temat uniwersalnych praw społecznych i politycznych, także tych, które wiążą się z ówczesną sytuacji Polski pozbawionej swojej państwowości i podlegającej trzem mocarstwom.

Twoje cele
  • Określisz dwie możliwe płaszczyzny odczytania Faraona.

  • Wskażesz odwołania w powieści do „spraw polskich”.

  • Omówisz, na czym Franciszek Ziejka opiera hipotezę dotyczącą alegorycznego przesłania powieści Prusa.

  • Opiszesz kartę tytułową powieści stworzoną przez Edwarda Okunia oraz porównasz ją z malarskim wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Określisz dwie możliwe płaszczyzny odczytania Faraona.

Wymienisz odwołania w powieści do „spraw polskich”.

Omówisz, na czym Franciszek Ziejka opiera hipotezę dotyczącą alegorycznego przesłania powieści Prusa.

Zapoznasz się z kartą tytułową powieści stworzoną przez Edwarda Okunia oraz porównasz ją z malarskim wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.