Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2DuqqVKqWbFE
Zdjęcie przedstawia Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari. Środek krzyża jest okrągły. Jego obramowanie składa się ze złotych wytłoczonych liści a w środku jest orzeł w koronie. Od środka krzyża odchodzą cztery ramiona. Mają one złote obramowanie oraz czarny środek. Na lewym ramieniu znajduje się napis vir a na prawym tuti. Order leży na zielonym plecionym materiale.

Wojna z Rosją w obronie Konstytucji 3 maja

Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari z 1831 r.
Źródło: Maciej Szczepańczyk, Wikipedia.org, licencja: CC BY 3.0.

Na początku 1792 r. na sejmikach szlacheckich przedstawiano dorobek Sejmu Wielkiego. Był to nieformalny plebiscyt, pozwalający ocenić stosunek szlachty do Konstytucji. Na 77 sejmików aż 65 w swych uchwałach wyraziło podziękowanie jej twórcom, w trzech przypadkach nie przyjęto żadnych uchwał, a opinii dziewięciu zjazdów nie znamy. Gdyby więc nawet uznać, że owe 12 sejmików było przeciwnych ustawie rządowej, nie zmieniłoby to faktu, że ogromna większość poparła reformy. Jednak nie wszyscy w państwie zgadzali się z postanowieniami Sejmu Wielkiego, a i poza granicami Rzeczpospolitej wyrażano niezadowolenie z podjętych przez Polaków prób reform i ratowania kraju. Już wkrótce trzeba było bronić zbrojnie Konstytucji 3 maja.

ROTOFIFL9RXUZ1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1772 do 1795 roku. W 1772 roku miał miejsce pierwszy rozbiór Polski. 3 maja 1791 roku uchwalenie Konstytucji 3 maja. 18 maja 1792 roku zawiązanie konfederacji targowickiej. 24 lipca 1792 roku przystąpienie króla do konfederacji targowickiej. Od 1788 do 1792 roku Sejm Wielki. W 1793 roku drugi rozbiór Polski. W 1794 roku powstanie Kościuszkowskie w Rzeczpospolitej. W 1795 roku trzeci rozbiór Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, jakie były cele konfederacji targowickiej.

  • Wymienisz najważniejsze powody przegranej Rzeczpospolitej w wojnie z Rosją w 1792 roku.

  • Scharakteryzujesz postawę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po przyjęciu Konstytucji 3 maja.

  • Ocenisz, jak sytuacja międzynarodowa wpłynęła na szanse Polski w wojnie z Rosją w 1792 roku.