Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ReZS3D7QzDUhr
Ilustracja przedstawia pokrojone plastry melona oraz szynkę parmeńską z wbitym w nią nożykiem. Melon ma stwardniałą beżową skórkę z wierzchu, w środku jest pomarańczowy. Całość znajduje się na ozdobnej desce do krojenia.

Struktura spożycia żywności w krajach o różnym poziomie rozwoju gospodarczego

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Zastanów się, ile kilogramów jedzenia zjadasz rocznie. Podziel je na poszczególne grupy, na przykład: ziarna i produkty zbożowe, mleko, jaja, mięso, ryby i owoce morza, cukier i słodycze, owoce i warzywa, ziemniaki i inne. Uporządkuj te grupy pod względem malejącego spożycia w ciągu roku (w kilogramach). Która z nich znajduje się na pierwszym miejscu w twoim rankingu, a która na ostatnim? Czy chcesz coś zmienić w swojej diecie? A może uważasz, że twoja dieta jest zdrowa i należy ją kontynuować? W niniejszym temacie porównasz strukturę spożycia żywności w państwach o różnym poziomie rozwoju gospodarczego.

Twoje cele
  • Wskażesz na mapie obszary niedoboru i nadmiaru żywności oraz wyjaśnisz ich przyczyny.

  • Wymienisz obszary, w których występują odstępstwa od normy żywieniowej.

  • Określisz czynniki, od których zależy ilość spożywanych pokarmów.

  • Porównasz i wyjaśnisz strukturę spożycia żywności w państwach o różnym poziomie rozwoju.

  • Poznasz problem marnotrawienia żywności na świecie.