Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RGFsuda4TtJqM
Obraz przedstawia kobietę i mężczyznę. Kobieta stoi po lewej stronie, ma zamknięte oczy i dotyka ręką mężczyznę po prawej stronie. Mężczyzna ma opuszczone ręce i patrzy na kobietę. W tle obrazu znajduje się górski krajobraz.

Dzieje pewnej miłości opowiedziane w wierszach. O sonetach do Laury Francesca Petrarki

Petrarka I Laura
Fresk w domu Francesca Petrarki w Arquà
Źródło: Sandra Cohen-Rose i Colin Rose, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Czy uczucie poety może mieć wpływ na rozwój gatunków literackich? Czy kształtuje kulturowe wzorce miłości? A sama miłość – czy uszczęśliwia, czy też nie?

Francesco Petrarka, żyjący w XIV wieku poeta z Italii, został ponownie odkryty w wieku XVI. Zainteresowanie jego włoską twórczością stworzyło petrarkizm, czyli modę na naśladowanie stylu i formy poezji lirycznej tego twórcy. Francesco zasłynął jako twórca Sonetów do Laury i dzięki inspiracji jego poezją sonet jako gatunek rozwijał się w okresie renesansu. Opierając się na średniowiecznej tradycji poezji miłosnej, stworzył wzorzec opisu ukochanej i miłości, który pozostawał aktualny aż do XX wieku.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest zjawisko petrarkizmu.

  • Dokonasz analizy wybranych sonetów Francesca Petrarki.

  • Wyjaśnisz, jaką funkcję pełnią w utworach Petrarki środki stylistyczne.