Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1agRGCxjkmBm
Obraz przedstawia dwie kobiety i mężczyznę na tle zabudowań miejskich. Kobiety stoją po prawej stronie obok siebie. Są w sukniach i kapeluszach. Po lewej stronie, na wprost kobiet stoi pochylony, młody mężczyzna w ciemnym ubraniu i kapeluszu z dużym rondem na głowie. W tle liczne budynki.

Historie rodzinne w wybranych opowiadaniach Brunona Schulza

Bruno Schulz, Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim, 1920
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Skromny nauczyciel rysunku z prowincjonalnego miasteczka z dnia na dzień staje się słynnym pisarzem. Co takiego się stało, że znany z ekscentryczności Witkacy mówi o nim jak o wielkim metafizycznym filozofie, a Boy‑Żeleński zachwyca się jego polszczyzną, podczas gdy prawicowa prasa nazywa go ledwie polskojęzycznym żydem? Jakby tego było mało, ówczesna lewica zarzuca mu awangardyzm i sztuczność języka, a elity w Drohobyczu mówią wprost o nieobyczajności jego dzieł. Kim był Bruno Schulz?

Twoje cele
  • Poznasz biografię Brunona Schulza.

  • Wskażesz elementy opowiadań Schulza, które świadczą o ich wyjątkowości.

  • Dowiesz się, co oznacza figura ojca w jego twórczości.