Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RCtVYXqWqo4Rs
Zdjęcie przedstawia fragment ziemi, w którą zatknięte są cztery zwinięte w rulon, jednodolarowe banknoty. Leżą przy nich łopatka i grabki.

Finanse publiczne i budżet państwa

Źródło: domena publiczna.
Margaret Thatcher

Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

mt Źródło: Margaret Thatcher, „Metro” 2013, s. 2.

Finanse publiczne są częstym tematem rozmów. W mediach zazwyczaj pojawiają się podczas dyskusji i debat z udziałem polityków, w domach – w trakcie rozmów o podatkach, emeryturach czy programach socjalnych, takich jak 500+ i trzynasta emerytura. Można powiedzieć, że każdy ma na nie swój własny pomysł. Jedni narzekają na zbyt wysokie podatki, a inni na niewystarczające kwoty zasiłków i dotacji, które otrzymują od państwa. Niewiele osób jest jednak zadowolonych ze stanu finansów publicznych.

Rzadko jednak próbujemy zdefiniować, czym są finanse publiczne, budżet państwa, oraz dowiedzieć się, skąd państwo bierze pieniądze i na co je wydaje. A warto, choćby z powodu powyższego cytatu. Zastanów się nad nim.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są finanse publiczne.

  • Przedstawisz źródła dochodów budżetu centralnego i kierunki wydatków budżetowych w Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Scharakteryzujesz mechanizmy gromadzenia i wydatkowania finansów publicznych.