Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14KZ0MzaK1Qa
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika leżącą na betonowej podstawie. Kostka ma ułożoną jedną ściankę w jeden kolor - to wzór błękitnego nieba z pierzastymi chmurami.

Kurs logiki: lekcja 34. Chwyty erystyczne. Cz. 2: argumentum ad ignorantiamargumentum ad personam

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Istnieje bardzo dużo strategii wywierania wpływu na drodze erystycznej manipulacji. Niektórzy rozmówcy zasypują nas masą dowodów i przesłanek, z których każda, jeśli wziąć ją z osobna, jest słaba, jednak przez ich nagromadzenie i szybkie wyliczenie mają na nas zrobić wrażenie. Inny sposób to wytknięcie adwersarzowi jakiejś wady czy cechy, np. że jest za młody, żeby coś zrozumieć. Zdarzyło wam się kiedyś usłyszeć takie uzasadnienie jakiegoś stanowiska? To znany wybieg, na tyle powszechny, że doczekał się osobnej nazwy. W tym materiale poznacie jego naturę i sekret popularności, a także inny równie zwodniczy rodzaj rozumowania.

Twoje cele
  • Pogłębisz wiedzę na temat chwytów erystycznych.

  • Poznasz dwa charakterystyczne chwyty erystyczne: ad ignorantiamad personam.

  • Przećwiczysz rozpoznawanie tych chwytów w podanych kontekstach oraz uzbrajanie się przeciw nim.

  • Nauczysz się odróżniać wspomniane chwyty retoryczne od rozumowań, które są do nich podobne, ale nie są chwytami.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida