Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWPcyD2Zq311B
Ilustracja przedstawia grupę osób zgromadzonych w dużej i ciemnej sali. Widzimy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wszyscy ubrani są w bogate i zdobione szaty. Wśród zebranych są dostojnicy królewscy i kościelni. Na twarzach zebranych widać powagę i skupienie. Po prawej stronie, na podwyższeniu, stoi starszy siwy mężczyzna z rękoma uniesionymi do góry, który zwraca się do zebranych. Po lewej stronie na podwyższeniu, na zdobionym krześle siedzi starszy mężczyzna. Poniżej bogato ubrany mężczyzna siedzi na tronie. Na dole ilustracji pośrodku zebranych leży rzucona na podłogę rękawica.

Literatura polskiego renesansu

Jan Matejko, Kazanie Skargi, 1864 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W drugiej połowie XV w. do Polski zaczęły napływać idee humanizmu. Stykali się z nimi polscy studenci pobierający nauki na uniwersytetach włoskich. Wracając do kraju, przywozili dzieła twórców starożytnych oraz włoskich myślicieli i artystów. Koncepcje humanistyczne krzewił również przebywający w Polsce wybitny włoski humanista Filippo Buonaccorsi, zwany Filipem Kallimachem, a szybkiemu rozpowszechnieniu nowych idei sprzyjał rozwój drukarstwa.

R1aMhonIlHZqb1
Linia chronologiczna przedstawia wydarzenia, przypadające na okres życia: Jana Łaskiego w latach 1456-1531, Mikołaja Reja w latach 1505-1569, Jana Kochanowskiego w latach 1530-1584, Piotra Skargi w latach 1536-1612 i Jana Zamojskiego w latach 1542-1605. Są to Koronowanie Zygmunta Starego na króla Polski w 1507 roku i Koronowanie Zygmunta Augusta na króla Polski w 1530 roku.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Ocenisz wpływ XVI‑wiecznych form mecenatu na kształt życia literackiego w renesansowej Polsce.

  • Przedstawisz gatunki literatury pięknej najczęściej występujące w renesansowej Polsce i wyjaśnisz przyczyny ich popularności.

  • Scharakteryzujesz poglądy najwybitniejszych polskich myślicieli na kluczowe dla XVI‑wiecznej Polski problemy społeczne.