Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RMF0PU1wd4gPD
Zdjęcie przedstawiające metalowy gwint od śrubki z nakręconą na niego nakrętką, przytwierdzającą nieokreślony obiekt.

Dlaczego dachy pokryte miedzią stają się zielone, a blachę stalową pokrywa się cynkiem?

Rozważmy przedmiot stalowy pokryty powłoką cynkową, która ulega zarysowaniu. Cynk ma niższy potencjał elektrochemiczny niż żelazo, dlatego pierwsza koroduje powłoka cynkowa, a dopiero po jej zużyciu pojawia się korozja żelaza.
Źródło: dostępny w internecie: www.flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0.

Czy wiesz, dlaczego żelazo rdzewieje? W jakim celu pokrywamy je cynkiem? Czy wiesz, że metoda cynkowania stopów żelaza została wynaleziona przez francuskiego chemika, Malouina1742 r.? Opisał on metodę cynkowania, która polegała na zanurzaniu stalowych lub żeliwnych elementów w ciekłym cynku. Czy wiesz, dlaczego metalowe konstrukcje zawierające miedź pokrywają się zielonkawym nalotem? Co to jest patyna i jak można ją usunąć? Na wszystkie te ważne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym materiale.

Twoje cele
  • Napiszesz równania reakcji zachodzących w czasie pasywacji miedzi i cynku.

  • Określisz, jakie czynniki wpływają na procesy pasywacji miedzi i cynku.

  • Wyjaśnisz, dlaczego na elementach zawierających miedź pojawia się zielonkawy osad.

  • Określisz warunki powstawania białej rdzy.