Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EQKfHmDjpXS
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika leżącą na betonowej podstawie. Kostka ma ułożoną jedną ściankę w jeden kolor - to wzór błękitnego nieba z pierzastymi chmurami.

Kurs logiki: lekcja 1. Czym jest zasada niesprzeczności? Sekret Sokratesa

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy zdarzyło ci się kiedyś podczas rozmowy odnieść wrażenie, że twój rozmówca mówi bez sensu? Czy nie doświadczasz czasami tego samego podczas słuchania przemów polityków? Na pewno chcą cię do czegoś przekonać, ale wydaje się, że coś jest nie tak, coś nie pasuje, coś zgrzyta w ich sposobie argumentowania. Jednym z najpewniejszych testów na sprawdzenie, o co chodzi, jest zasada niesprzeczności. Jako pierwsi we wszechstronny sposób stosowali ją antyczni sofiści i ich główny oponent Sokrates. Stanowi ona podwalinę zachodniej logiki, a właściwie wszelkiej logiki.

Twoje cele
  • Zastanowisz się nad jednym ze znaczeń pojęcia sensu.

  • Poznasz pewien sekret metody Sokratesa.

  • Zrozumiesz znaczenie i sens jednej z najważniejszych zasad edukacji średniowiecznej.

  • Przećwiczysz stosowanie zasady niesprzeczności.

  • Przetestujesz elenktyczną metodę Sokratesa.