Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1SGurDvUCYWt
Zdjęcie przedstawia kosmos z gwiazdami i mgławicami.

Leszek Kołakowski: religia i kultura

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Leszek Kołakowski Mała etyka

[…] reguły moralne z definicji mają charakter uniwersalny i że te, które uważamy za prawomocne w życiu prywatnym, są również prawomocne w życiu publicznym, m.in. dlatego, że jasnej granicy między obiema dziedzinami przeprowadzić się nie da; stąd też wymóg najskromniejszy polega na tym, byśmy byli świadomi, że gwałcimy normy moralne, wtedy, kiedy je gwałcimy […].

malaetyka Źródło: Leszek Kołakowski, Mała etyka.

Czy zgodzisz się, że żyjemy w świecie wielości przekonań i doktryn moralnych? A czy możesz zaprzeczyć, że człowiek potrzebuje pewnych trwałych wartości, aby odnaleźć się w świecie? Czy można w takim razie określić reguły, które każdy mógłby zaakceptować?  Leszek Kołakowski poszukiwał takiego wspólnego mianownika – zasad moralności minimalnej lub małej etyki. Uważał, że próba odnalezienia sensu i ładu moralnego powinna opierać się na tradycji mitologicznej własnej kultury. Wskazywał przy tym na chrześcijaństwo, a konkretnie na katolicyzm.

Twoje cele
  • Poznasz myśl etyczną Leszka Kołakowskiego.

  • Wyjaśnisz, jaką rolę Kołakowski przypisywał religii.

  • Rozważysz, w jaki sposób opisywane przez Kołakowskiego motywy mitologiczne manifestują się współcześnie.