W grudniu 1970 r., po krwawo stłumionych protestach robotników i odsunięciu Władysława Gomułki, I sekretarzem KC PZPR został Edward Gierek. Wybór ten miał pomóc władzom w uspokojeniu nastrojów społecznych i złagodzeniu napiętej sytuacji w kraju. Wprowadzane podwyżki cen na towary konsumpcyjne oraz obniżki płac wywoływały bowiem masowe protesty.
Gierek osobiście uczestniczył w spotkaniach z robotnikami, próbując zyskać ich poparcie dla wprowadzanych reform – programu budowy „drugiej Polski”. Program ten miał poprawić sytuację materialną społeczeństwa, a jednocześnie wspierać rozwój przemysłu. Na spotkaniu ze stoczniowcami w Gdańsku w styczniu 1971 r. padło słynne pytanie: No to jak, towarzysze, pomożecie?
. Jednak mimo podjętych przez władze prób nie wszystko się udało. Dekada rządów Edwarda Gierka zaczęła się wprawdzie dla polskiej gospodarki okresem krótkiego wzlotu, ale zakończyła ciężkim upadkiem i kryzysem.
Wyjaśnisz hasło Edwarda Gierka
Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej
.Wyjaśnisz, dlaczego niektórzy Polacy tak dobrze wspominają rządy Edwarda Gierka, a inni widzą w nich początek kryzysu gospodarczego.
Wskażesz kilka absurdów gospodarki PRL.
Wyciągniesz wnioski z danych statystycznych, sprawiając, by liczby zaczęły opowiadać historię.