Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R19iTgQLddf5m
Zdjęcie przedstawia ścianę budynku, na której wisi duża tablica z orłem i napisem Trybunał Konstytucyjny. Powyżej napisu znajduje się biały orzeł w koronie.

Trybunał Konstytucyjny

Źródło: Adrian Grycuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Sądowa kontrola prawa jako element gwarancji demokratycznych rządów rozpowszechniła się po II wojnie światowej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego tylko w trzech państwach europejskich – Czechosłowacji, Austrii i Hiszpanii – wprowadzone zostały sądy konstytucyjne. Działalność Trybunału Konstytucyjnego Republiki Austrii została zawieszona w 1933 roku. Był to początek rozpadu systemu demokratycznego w tym państwie. Po II wojnie światowej w wielu krajach Europy Zachodniej zdecydowano się na powołanie sądów konstytucyjnych.

Robert Alberski Trybunał Konstytucyjny w polskich systemach politycznych

Niewątpliwie wpływ na te decyzje miały doświadczenia okresu międzywojennego. W wielu krajach doszło wtedy do kryzysu, a następnie upadku systemu demokratycznego. Często działo się tak zgodnie z wolą większości parlamentarnej, która za pomocą zwykłego ustawodawstwa stopniowo ograniczała prawa polityczne obywateli, swobodę działania partii politycznych, przyznawała egzekutywie nadzwyczajne uprawnienia niweczące konstytucyjną zasadę podziału władzy, a ostatecznie doprowadziła do zmiany konstytucji.

cytat1 Źródło: Robert Alberski, Trybunał Konstytucyjny w polskich systemach politycznych, Wrocław 2010, s. 55.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz zasady sądowej kontroli stanowionego prawa.

  • Przeanalizujesz najważniejsze funkcje Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

  • Ocenisz znaczenie sądowej kontroli prawa dla trwałości demokracji.