Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpXdJIDk4SNQQ
Ilustracja przedstawia fragment płaskiego terenu porośniętego roślinnością, po prawej stronie palmy, w oddali góry, na ich wierzchołkach znajduje się śnieg.

Fatum w Antygonie Sofoklesa

Williams Hugh William, Widok Teb, Google Art Project
Źródło: domena publiczna.

Antygona Sofoklesa uważana jest za arcydzieło światowej dramaturgii. To jedna z tragedii tworzących tzw. cykl tebański Sofoklesa, oparty na micie o losach rodu Labdakidów, z którego pochodzili Lajos, Edyp, a także Antygona i Ismena. Nad rodem ciąży klątwa. Gniew bogów, który ściągnął na siebie Lajos, decyduje o losie kolejnych pokoleń. Przeznaczenia bohaterów Sofoklesa nie da się odwrócić. Dlatego wybór, którego dokonuje Antygona, jest wyborem tragicznym. Wypełniając boski nakaz pochowania zwłok brata, sprzeciwia się władcy, za co musi spotkać ją śmierć. Czy to właśnie dramatyczne przedstawienie potęgi fatum sprawia, że dzieło Sofoklesa nadal robi ogromne wrażenie na widzach? Wciąż przecież zadajemy sobie pytanie, czy nasz los zależy od nas samych.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji wybranych fragmentów Antygony Sofoklesa.

  • Wskażesz na obecność w tekście Antygony Sofoklesa przejawów świadomości istnienia fatum.

  • Wyjaśnisz, na czym polega „tragiczność” Antygony.