Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RraKlkf0Dbm4q
Fotografia przedstawia grupę żołnierzy niemieckich. Mężczyźni są umundurowani. Trzymają broń. Stoją wyprostowani, patrzą przed siebie. W tle samochody wojskowe i płonące budynki.

Jürgen Stroop – człowiek z plasteliny. Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego

Jürgen Stroop (w środku, bez broni) obserwuje płonące getto warszawskie, 1943 rok
Źródło: domena publiczna.
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem

Stroop miał we krwi kult wojny jako instrumentu porachunków i metody zagarnięcia dóbr dla swojego kraju i dla siebie [...]. Nieraz powtarzał w celi, że wojna to najlepsze wrota do wolności.

Moczarski2 Źródło: Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem, Warszawa 2001, s. 119.

Jak interpretować jego słowa? Być może odpowiedź znajdzie się w książce‑reportażu Rozmowy z katem, napisanej przez Kazimierza Moczarskiego po ośmiu miesiącach spędzonych z Jürgenem Stroopem w jednej więziennej celi.

Twoje cele
  • Poznasz drogę Jürgena Stroopa - jak zwykły mieszkaniec niemieckiego miasteczka stał się wiernym sługą nazistowskiej ideologii oskarżonym o ludobójstwo.

  • Na podstawie fragmentów Rozmów z katem Kazimierza Moczarskiego przeanalizujesz wybrane sytuacje z życia Stroopa, zwracając uwagę na cechy charakteru oraz emocje mające wpływ na podejmowane przez niego decyzje.

  • Ustalisz, co ukształtowało światopogląd Stroopa.

  • Wyjaśnisz, na czym polega „banalność zła” opisana przez Hannah Arendt.