Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1bgsWlW8MjKm
Ilustracja przedstawia powiewającą na wietrze flagę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Składa się ona z białych gwiazdek na niebieskim tle w lewym górnym rogu oraz poziomych biało-czerwonych pasów. W tle znajduje się niebo.

Alexis de Tocqueville i problemy z demokracją

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Potrafisz wymienić zagrożenia dla demokracji, o których dyskutuje się w mediach? A jakie zagrożenia niesie ze sobą sama demokracja? Traktujemy ustrój demokratyczny jako oczywistość, jednak kiedy idee demokratyczne dopiero się rozwijały wewnątrz XIX‑wiecznych monarchii konstytucyjnych, miały one swoich przeciwników. Jednym z nich był francuski myśliciel Alexis de Tocqueville, który po podróży do Ameryki stwierdził, że demokracja jest wręcz zagrożeniem dla wolności. Uważał, że niesie ze sobą tryumf przeciętności i upadek kultury. Jako pierwszy wykazał, że dwie fundamentalne demokratyczne wartości są ze sobą nie do pogodzenia: w społeczeństwie może panować albo całkowita wolność, albo całkowita równość.

Twoje cele
  • Poznasz krytykę demokracji Alexisa de Tocqueville'a.

  • Przeanalizujesz relację demokracji i liberalizmu.

  • Przeczytasz wiersz Kolumna Charlesa Bukowskiego i zastanowisz się, o jakim problemie przedstawionym przez de Tocqueville'a mówi się w tym tekście.