Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1M0vKue0cc48
Obraz przedstawia port rzeczny w Warszawie i modlących się tu Żydów. Artysta ujął na obrazie obrzędy święta Rosz-ha-Szana. To hebrajski Nowy Rok, jedno z najważniejszych świąt żydowskich. U brzegu Wisły przycumowane są rybackie statki zwane berlinkami oraz tratwy i łodzie. Po brzegu przechadzają się pogrążeni w modlitwie pojedynczy Żydzi. Wytrząsają z kieszeni okruchy symbolizujące grzechy.

Zmagania z tożsamością w Sztukmistrzu z Lublina Isaaka Bashevisa Singera i powieści Kamień na kamieniu Wiesława Myśliwskiego

Źródło: Aleksander Gierymski, Trąbki. Święto Trąbek I, domena publiczna.

Społeczeństwo określane jako nowoczesne często kwestionuje tradycję i zrywa utrwalone więzy oraz relacje społeczne. Człowiek zmuszony jest wciąż na nowo stawiać sobie pytania o to, kim jest, jak ma żyć i postępować. Odpowiedzi na ogół nie są ani łatwe, ani jednoznaczne, ponieważ wymagają odnoszenia ich do wciąż zmieniającej się tożsamości. Przynależność do określonej grupy społecznej (etnicznej, kulturowej, zawodowej czy jakiejkolwiek innej) nie jest dana człowiekowi na stałe, ale podlega nieustannym wahaniom. Z jednej strony stanowi to często przyczynę psychicznej i emocjonalnej niestabilności jednostki, z drugiej jednak stwarza nowe możliwości, sprawia, że człowiek nie jest ograniczony ową przynależnością.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz problem tożsamości bohaterów powieści Isaaca Singera i Wiesława Myśliwskiego.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób konstrukcja narracji w powieści Myśliwskiego wypływa na ukazanie problemu tożsamości bohatera.

  • Scharakteryzujesz relacje rodzinne i małżeńskie bohaterów obu powieści i usytuujesz je w kontekście tożsamości.