Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtnxUKEYEYiow
Zdjęcie przedstawia tory kolejowe. W tle znajdują się ceglany budynek, wieża wartownicza oraz ogrodzenie z drutu kolczastego.

Święty Jana Józefa Szczepańskiego – wartości w świecie antywartości

Rampa i Brama Śmierci w obozie Auschwitz-Birkenau
Źródło: Paweł Sawicki, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Czy można ocalić wartości w świecie ich pozbawionym? Czy można zachować się moralnie, świadczyć o odwadze, prawdzie w świecie podeptanego człowieczeństwa, strachu i kłamstwa? Jak stawić czoła złu w warunkach ekstremalnych – w obozie koncentracyjnym, w którym za każde nieposłuszeństwo karze się śmiercią? Jak sprzeciwić się regułom nazistowskiej pogardy, będąc całkowicie bezbronnym wobec oprawców i mając świadomość, że sprzeciwienie się totalitaryzmowi skutkuje torturami i śmiercią? Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedzi Jan Józef Szczepański w eseju Święty, zamieszczonym w tomie Przed Nieznanym Trybunałem (1975). Utwór jest interpretacją heroicznego czynu o. Maksymiliana Kolbego, który poświęcił swe życie za innego więźnia w nazistowskim obozie w Auschwitz podczas II wojny światowej.

Twoje cele
  • Wskażesz cechy eseju na przykładzie Świętego J.J. Szczepańskiego.

  • Porównasz świat wartości i antywartości w perspektywie rzeczywistości obozowej.

  • Dokonasz analizy fragmentu eseju w kontekście świata totalitarnego.

  • Przedstawisz wymiar etyczny czynu o. Maksymiliana.