Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HxYUXMQBvnD
Na zdjęciu przedstawiona jest ryba morska o żółtym ubarwieniu. Ma spłaszczony tułów oraz płetwy koloru żółtego na dole, na górze ciała i z boku. Jej ogon jest niewielki, posiada również kolor żółty. Pyszczek ryby jest wysunięty do przodu, a z boku głowy posiada parę oczu. W jej pobliżu znajdują się inne organizmy morskie.

Mechanizm wymiany gazowej w skrzelach ryb

Ryby są kręgowcami, ale w przeciwieństwie do ssaków nie mają płuc. Pobieranie tlenu rozpuszczonego w wodzie umożliwiają im skrzela. Na zdjęciu: zebrasoma żółta (Zebrasoma flavescens).
Źródło: Katherine McAdoo, Pixabay, domena publiczna.

Wymiana gazowa u ryb zachodzi za pomocą skrzeli wewnętrznych, zlokalizowanych w komorach skrzelowych. Woda przepływająca z gardzieli do komór skrzelowych obmywa skrzela, dostarczając do nich tlen. Następnie wydostaje się na zewnątrz szczelinami skrzelowymi, które mogą być okryte pokrywą skrzelową lub mieć odrębne ujścia.

Twoje cele
  • Opiszesz budowę skrzeli oraz mechanizm przepływu wody u ryb kostnoszkieletowych i chrzęstnoszkieletowych.

  • Wyjaśnisz działanie mechanizmu przeciwprądowej wymiany gazowej.