Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rb2P4W3cORv7d
Na obrazie przedstawiony jest duży plac położony wśród antycznych budynków. Na placu znajduje się kłębowisko walczących ze sobą ludzi. Widzimy żołnierzy w zbrojach z tarczami i mieczami oraz przerażonych i uciekających ludzi. Na środku placu stoi duży drewniany koń. W tle dym i płomienie ognia.

Świat eposu antycznego ‒ Iliada Homera

Francisco Collantes, Troja w ogniu, XVII w.
Źródło: Francisco Collantes, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Czego można dowiedzieć się z Iliady Homera – najstarszego zabytku greckiej i europejskiej literatury? Czy świat eposu homeryckiego to wiarygodne źródło historyczne?

W drugiej połowie XIX w. niemiecki archeolog amator Heinrich Schliemann odkrył miejsce, w którym znajdowała się antyczna Troja. Pomogła mu w tym uważna lektura Iliady Homera. Choć wiedział, że starożytny epos jest utworem literackim, potraktował jego treść jako źródło przekazujące prawdę o świecie sprzed tysiącleci. Jaki był ten świat i co różniło go od literackiego przedstawienia? Wiemy dziś, że Homer inspirował się ludowymi pieśniami i legendami o wojnie trojańskiej, ale opisywał także czasy mu współczesne. Sam także bywał uważany za postać legendarną – faktyczne autorstwo IliadyOdysei było przedmiotem sporu określanego jako „kwestia homerycka”.

Twoje cele
  • Na podstawie tzw. katalogu okrętów z Iliady Homera określisz realia odnoszące się do czasów wojny trojańskiej.

  • Zinterpretujesz wybrane fragmenty opisu tarczy Achillesa z Iliady Homera, aby dostrzec w nich odniesienia do obyczajowości w czasach wojny trojańskiej.

  • Dokonasz analizy fragmentu Iliady Homera, aby opisać charakter obrzędów pogrzebowych w starożytnej Grecji.

  • Wykażesz zależność między ukazanym w Iliadzie Homera typem bohaterów a przynależnością gatunkową dzieła.

  • Przeanalizujesz geograficzno‑historyczne uwarunkowania wybuchu wojny trojańskiej i sposób ich ukazania w Iliadzie.