Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWmhITwwCBztI
Ilustracja przedstawia nagiego mężczyznę z rozstawionymi szeroko rękoma i nogami. Sylwetka mężczyzny jest wpisana w okrąg. Ręce i nogi są narysowane podwójnie. Na ilustracji są odręczne zapiski.

Pozytywizm: podsumowanie

Czy pozytywizm był zwycięską filozofią? A może, w swoim praktycznym podejściu do świata, był jałowy i nudny?

Intelektualne elity rozwijających się krajów Europy Zachodniej w drugiej połowie XIX w. pozostawały pod silnym wrażeniem myśli pozytywizmu, w której mimo zróżnicowania dominował scjentyzm, empiryzm połączony z myśleniem zdroworozsądkowy i praktycyzm. Rozwój nauki i techniki wydawał się oczywistą drogą postępu także dla społeczeństw, miał poprawić ich organizację i zapewnić szczęście jednostkom. Ten solidny gmach wiedzy zachwiał się jednak na przełomie wieku. Już Fryderyk Nietzsche uznał filozofię pozytywną za mieszczańską i filisterską. Wiek XX przyniósł nowe pytania i wyzwania.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz pozytywistyczny światopogląd.

  • Przeanalizujesz stosunek pozytywistów do metafizyki.

  • Ocenisz znaczenie myśli pozytywizmu dla rozwoju socjologii, etnologii, logiki i metodologii nauk.