Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RYRvtLu6I9DvS
Zdjęcie przedstawia dłoń, na którą spływa strumień wody z cienkiej rurki. W tle są niskie kamienice stojące przy ulicy biegnącej przez miasto.

Badanie wpływu twardości wody na powstawanie związków trudno rozpuszczalnych

Twarda woda zawiera w swoim składzie różne sole mineralne. Bogata w minerały, utrudnia produktom myjącym wytworzenie piany i nie pozwala im się wystarczająco rozpuścić. W efekcie, na skórze pozostaje oleista, nieprzyjemna warstwa, nawet po spłukaniu.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Jak często, to czego nie widać gołym okiem jest w stanie wpłynąć na życie człowieka? Można by rzec, że nieustająco! Przykładem dość oczywistym jest woda. Na oko wydaje się być taka sama we wszystkich domach, jednak gdyby zbadać ją dokładnie, można dowiedzieć się, jak bardzo się między sobą różni. Co niekorzystnie wpływa na jakość wody? W jaki sposób można określić jej jakość?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie twardej wody i dokonasz jej podziału ze względu na zawartość soli mineralnych.

  • Zapiszesz i uzgodnisz równania reakcji powstawania trudno rozpuszczalnych związków w trakcie mycia.

  • Przeprowadzisz doświadczenie badające wpływ twardej wody na powstawanie trudno rozpuszczalnych osadów.