Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rn9USduEiSm59
Na ilustracji znajdują się cztery płomienie różniące się kolorem i wysokością, od lewej żółty, pomarańczowo-różowy, fioletowy i niebieski.

Jak przebiega hydroliza kwasowa estrów?

Hydroliza kwasowa estrów zachodzi szybciej, gdy ogrzewa się substraty: ester, wodę i katalizator, jak np. kwas siarkowy(<math aria‑label="sześć">VI).
Źródło: Arthur Jan Fijałkowski, dostępny w internecie: www.pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Produkcja kosmetyków związana jest z zastosowaniem m.in. estrów. Ich mieszanina stosowana w kosmetykach jest zróżnicowana pod względem chemicznym. Związki te mają jednak wspólne właściwości, które wpływają na trwałość powstających z nich produktów. Przykładem jest wrażliwość na hydrolizę lub utlenianie. Podatność połączeń estrowych na hydrolizę kwasową prowadzi do pojawienia się w produktach kosmetycznych alkoholi i kwasów. W wyniku procesu utleniania, związki te mogą ulegać dalszemu rozkładowi. W konsekwencji, zastosowanie takiego kosmetyku ma inny efekt (np. zapach) niż oczekiwany przez konsumenta.

Twoje cele
  • Wymienisz rodzaje hydrolizy estrów.

  • Nazwiesz produkty hydrolizy kwasowej estrów.

  • Napiszesz równania reakcji hydrolizy dla wybranych estrów.