Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1apGbLYWauap
Grafika przedstawia przekrój przez naczynie krwionośne. Na jego ściankach widoczne są blaszki miażdżycowe, które zmniejszają światło naczynia, przez co płynące przez nie krwinki czerwone zbierają się w większej ilości przed przewężeniem.

Choroby układu krążenia jako choroby cywilizacyjne

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic. W jej przebiegu komórki zapalne oraz cholesterol gromadzą się w ścianie naczynia, tworząc blaszkę miażdżycową. Prowadzi to do zwężenia światła tętnicy.
Źródło: Manu5, Scientific Animations, licencja: CC BY-SA 4.0.

Naczynia krwionośne – jak każda część naszego ciała – są narażone na choroby. W ich przebiegu zakłócony zostaje prawidłowy przepływ krwi przez tętnice i żyły. Choruje wtedy nie tylko naczynie, lecz także zaopatrywana przez nie tkanka. Choroby układu krążenia znajdują się w czołówce listy chorób cywilizacyjnych, a w Polsce stanowią główną przyczynę zgonów. Mimo coraz lepszej diagnostyki i profilaktyki liczba nowych zachorowań nie maleje.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz choroby układu krwionośnego.

  • Rozróżnisz objawy oraz czynniki ryzyka poszczególnych chorób układu krwionośnego.

  • Przeanalizujesz dane statystyczne dotyczące zgonów w Polsce oraz stylu życia w Polsce.

  • Uzasadnisz, dlaczego choroby układu krążenia są określane cywilizacyjnymi.