Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RMOCbJThisHsh
Na ilustracji jest model kulkowo-pręcikowy. Zbudowany jest z 10 czarnych kulek, 15 białych, dwóch czerwonych i jednej niebieskiej. We wzorze jest między innymi pierścień zbudowany z sześciu czarnych kulek, każda czerwona kulka łączy się z trzema białymi kulkami, a niebieska z dwiema białymi kulkami.

Podstawniki dezaktywujące

Odpowiednie podstawniki w pierścieniu aromatycznym pozwalają przeprowadzić reakcję substytucji elektrofilowej, w wyniku której otrzymamy żądany produkt.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Jednym z wyzwań chemii organicznej jest otrzymanie konkretnego związku chemicznego z dużą wydajnością. W przypadku syntez organicznych, możliwe jest powstanie nawet wielu produktów ubocznych. Taką podstawową reakcją w chemii organicznej jest reakcja substytucji elektrofilowej. Czy jest to możliwe, aby przewidzieć przebieg reakcji chemicznej? Jakie czynniki wpływają na powstanie konkretnego produktu? Odpowiedzi szukaj w dalszej części materiału.

Twoje cele
  • Wymienisz podstawniki dezaktywujące.

  • Wyjaśnisz, jak podstawniki dezaktywujące wpływają na przebieg reakcji chemicznej.

  • Zaproponujesz produkty reakcji substytucji elektrofilowej.

  • Wyjaśnisz, jakie efekty wpływają na przebieg reakcji substytucji elektrofilowej.