R1SdNLfFsVEZJ
Zdjęcie przedstawia nowo narodzone dziecko leżące na brzuchu mamy. Dziecko ma na głowie czapeczkę. Otulone jest niebieskim materiałem, którym przykryty jest także brzuch mamy. Na zdjęciu widoczna jest głowa leżącej matki. Obok głowy kobiety jest głowa mężczyzny patrzącego na dziecko. Na głowach mają szpitalne, ochronne nakrycia.

Stres przedporodowy i przebieg porodu

Dziecko przychodzi na świat w wyniku porodu, dzięki serii skurczów macicy wypychających płód, a następnie łożysko z organizmu matki.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W trzecim trymestrze ciąży płód rozwija się i rośnie najszybciej: osiąga wówczas masę do 3–4 kg i ok. 50 cm długości. Gdy jest już dojrzały, estrogeny powodują wytwarzanie w macicy receptorów, które wiążą się z oksytocyną. Pod wpływem tego hormonu płód ustawia się głową do dołu i następuje poród, czyli fizjologiczny akt urodzenia dziecka oraz tkanek popłodu, stanowiący naturalne zakończenie ciąży i rozpoczęcie połogu. Kobiety zawsze odczuwały lęk przed porodem – stres przedporodowy pojawia się u zdecydowanej większości ciężarnych, zwykle w trzecim trymestrze.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest stres przedporodowy.

  • Scharakteryzujesz przebieg porodu.