Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1B1jil4CSFYz
Zdjęcie przedstawia pokryte mchem kamienie, na które padają promienie słoneczne. Widać także drzewa i krzewy. Panuje półmrok.

Redukcja węgla w cyklu Calvina

Związki będące produktami fazy ciemnej fotosyntezy zostały szczegółowo poznane dzięki badaniom Melvina CalvinaAndrew Bensona, za co w 1961 roku Calvin otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Cykl Calvina jest inną nazwą na procesy określane jako faza ciemna fotosyntezy. Nazwa ta jednak nie powinna sugerować, że faza ciemna zachodzi w ciemności, ale wskazywać na to, że nie jest bezpośrednio zależna od światła. Oznacza to, że przy odcięciu dopływu światła nie ulega ona gwałtownemu zahamowaniu. Przeciwnie – procesy ustaną, dopiero gdy zabraknie cząsteczek związków stanowiących tzw. siłę asymilacyjną, które powstają podczas fazy jasnej fotosyntezy.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz oraz zinterpretujesz schemat przebiegu fazy ciemnej fotosyntezy.

  • Wyróżnisz substraty i produkty cyklu Calvina.

  • Wykażesz rolę składników siły asymilacyjnej w cyklu Calvina.