Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzrdgrOLaddJy
Zdjęcie przedstawia płaza ambystomę meksykańską, zwanego też aksolotlem meksykańskim. Ma białą barwę. Stoi na piaszczystym dnie. Ciało płaza jest grzbietobrzusznie spłaszczone. Na szerokiej głowie, w jej tylnej części, znajdują się 3 pary skrzeli zewnętrznych położonych po obu stronach głowy. Kończyny są delikatne, krótkie – przednie zaopatrzone w 4, a tylne w 5 palców. Ciało zakończone jest długim, wysokim i masywnym ogonem.

Wielokierunkowe oddziaływania hormonalne

Na zdjęciu znajduje się ambystoma meksykańska (Ambystoma mexicanum). Jest ona przedstawicielem płazów, który zatrzymał swój rozwój w fazie larwalnej.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Ambystoma meksykańska (Ambystoma mexicanum) nie przechodzi przeobrażenia: osiąga dojrzałość płciową i rozmnaża się w stadium larwy. Dzieje się tak z powodu niskiego poziomu hormonu tarczycy – tyroksyny – w jej organizmie. Hormon o wielokierunkowym działaniu wywołuje różne efekty fizjologiczne u kręgowców. U płazów dodatkowo odpowiada za metamorfozę. Ambystoma „dba” o to, żeby się nie przeobrazić, zamieszkując jeziora, gdzie woda i gleba zawierają mało jodu, pierwiastka niezbędnego do syntezy tyroksyny.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega wielokierunkowość działania hormonów.

  • Wykażesz rolę receptorów komórek docelowych w wielokierunkowym działaniu hormonów.

  • Na dowolnie wybranym przykładzie omówisz, na czym polega wielokierunkowe działanie hormonów.