RxTAZYlz4c9W4
Zdjęcie przedstawia modele cząsteczkowe L-alaniny i D-alaniny. Kulki: czarna– atom węgla, niebieska – atom azotu, czerwona – atom tlenu, biała – atom wodoru. Struktura L-alaniny w płaszczyźnie znajdują się trzy atomy węgla. Pierwszy połączony z trzema atomami wodoru, jeden leżący w płaszczyźnie nad atomem węgla, drugi przed płaszczyzną i trzeci za płaszczyzną. Razem tworzą one grupę CH3 związaną z drugim atomem węgla leżącym w płaszczyźnie, który to łączy się z atomem wodoru, wychodzącym za płaszczyznę oraz grupą aminową NH2 wychodzącą przed płaszczyznę. Ponadto drugi atom węgla związany jest z trzecim atomem węgla również leżącym w płaszczyźnie, związanym z atomem tlenu za pomocą wiązania podwójnego z atomem tlenu również leżącym w płaszczyźnie nad atomem węgla, który łączy się także z kolejnym atomem tlenu, również leżącym w płaszczyźnie i związanym z atomem wodoru. Struktura D-alaniny jest odbiciem lustrzanym L-alaniny.

Badanie właściwości amfoterycznych aminokwasów

Modele enancjomerów alaniny: L‑alanina (po lewej) D‑alanina (po prawej). Kulki: czarna – atom węgla, niebieska – atom azotu, czerwona – atom tlenu, biała – atom wodoru
Źródło: Bin im Garten, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Aminokwasy są krystalicznymi ciałami stałymi o zaskakująco wysokich temperaturach topnienia. Ich rozpuszczalność w rozpuszczalnikach niepolarnych jest bardzo słaba, ale za to bardzo dobra w rozpuszczalnikach polarnych, takich jak woda. Zależy jednak w dużym stopniu od pH roztworu, osiągając największą wartość zarówno w roztworach o odczynie kwasowym, jak i zasadowym. Czy wiesz, z czym związana jest ta właściwość? Jeśli przyjrzysz się ich ogólnej strukturze, to spostrzeżesz, że ma ona zarówno podstawową grupę aminową, jak i kwasową grupę karboksylową. Grupy te determinują amfoteryczny charakter aminokwasów.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz właściwości amfoteryczne aminokwasów.

  • Zapiszesz rówania reakcji aminokwasów z kwasami i zasadami.

  • Wykonasz doświadczenie, którego wynik potwierdzi amfoteryczny charakter aminokwasów.