Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LprtfmkuBsN
Zdjęcie przedstawia skutki huraganu. Na pierwszym planie znajduje się przewrócony samochód z wybitymi szybami oraz wiele resztek z budynków. W tle jest drzewo z poobrywanymi gałęziami oraz przekrzywione linie energetyczne.

Huragan Katrina

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/, domena publiczna.

Huragan Katrina kojarzy się najczęściej ze zniszczeniami w Nowym Orleanie. Szósty pod względem siły wiatru (wśród zarejestrowanych) atlantycki cyklon spowodował w tym mieście najwięcej zniszczeń. Do tej pory (15 lat później) liczba jego mieszkańców nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed kataklizmu, a część najbardziej zniszczonych dzielnic nie została oficjalnie otwarta dla mieszkańców. Katrina nie była jednak pierwszym ani ostatnim huraganem nawiedzającym miasto. Czy można było lepiej przygotować się na uderzenie i ograniczyć skutki żywiołu? O czym świadczy dymisja dyrektora FEMA (Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, ang. Federal Emergency Management Agency) kilka tygodni po przejściu huraganu? Czy doświadczenia związane z Katriną (2005) i Gustavem (2008) przyniosły poprawę bezpieczeństwa miasta?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz sposób powstawania cyklonów tropikalnych na przykładzie huraganu Katrina.

  • Przedstawisz przykładowe działania ograniczające skutki żywiołów.

  • Ocenisz zmiany wprowadzone w Nowym Orleanie po przejściu huraganu Katrina.