ReOdkYvjJyOA3
Fotografia przedstawia przedstawia salę obrad w sejmie. Widać rzędy ław poselskich wraz z terminalami do głosowania, które tworzą koło w środku którego stoi ambona do wystąpień dla posłów. Za amboną na podwyższeniu widać duży stół i cztery fotele po obu stronach widać wydzielony obszar i kolejne siedzenia dla ministrów. Nad całą salą obrad widać piętro z kilkoma rządami krzeseł i podtrzymujące je filary. Po środku sali na ścianie za podwyższeniem wisi wielka na całą ścianę flaga Polski oraz przymocowane do niej godło. Widać kilka przeszklonych wejść do sali oraz wielki telebim na którym wyświetlane są wyniki głosowań. Obok flagi widać drewniane drzwi, nad nimi wisi krzyż. W rogach na wysokości telebimu zamontowano kamery telewizyjne.

Funkcjonowanie Sejmu RP i Senatu RP

Sejmowa sala posiedzień
Źródło: Piotr VaGla Waglowski, domena publiczna.

Tradycje parlamentaryzmu w Polsce sięgają końca XV wieku, kiedy to, w wyniku wzrostu znaczenia szlachty polskiej, wykształcił się sejm walny, który składał się z trzech stanów sejmujących: izby poselskiej, senatu i króla.

Jednym z trzech podstawowych elementów zasady trójpodziału władzy jest legislatywa, czyli władza ustawodawcza. W myśl Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku sprawują ją Sejm RP i Senat RP. Funkcją władzy ustawodawczej jest stanowienie prawa w postaci aktów normatywnych zwanych ustawami. Nie jest to jednak jedyna funkcja, jaką pełni parlament, nadaje on bowiem ustrój państwa przez stanowienie konstytucji, sprawuje funkcje: kontrolną, kreacyjną i ustrojodawczą.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz, jak przeprowadzane są powszechne i bezpośrednie wybory do Sejmu RP i Senatu RP.

  • Porównasz ordynację proporcjonalną i większościową, wskażesz ich zalety i wady.

  • Scharakteryzujesz strukturę i organizację pracy Sejmu RP i Senatu RP.

  • Ocenisz status posła i senatora.

  • Wymienisz kompetencje Sejmu RP, Senatu RP i Zgromadzenia Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Scharakteryzujesz podstawowe funkcje ustawodawcze Sejmu RP i Senatu RP.