Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FK1UqOaBqKN
Ilustracja przedstawia mapę polityczną Europy Środkowo-Wschodniej z wyróżnioną Polską. Pozostałe kraje wokół Polski są niewyraźne. Na terenie Polski oznaczone są miasta Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin, Poznań, Gdańsk, Lublin i Kraków.

Polska racja stanu

Źródło: domena publiczna.

Każde państwo stara się osiągnąć cele, które wynikają z jego konstytucji i funkcji, jakie ma do zrealizowania. Funkcje te dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne dotyczą spraw związanych z funkcjonowaniem obywateli w państwie i zapewnieniem im warunków do rozwoju. Funkcje zewnętrzne dotyczą obrony granic i prowadzenia polityki zagranicznej. Niektóre z celów dotyczą żywotnych interesów państwa, co sprawia, że rządzący traktują je priorytetowo i gotowi są do podejmowania bezkompromisowych działań. Należą do nich niepodległość, integralność terytorialna i utrzymywanie ładu wewnętrznego. Interes państwa określany jest jako „racja stanu”. Dążenie do jej realizacji jest priorytetem w polityce realizowanej przez państwo – tak w sferze krajowej, jak i międzynarodowej.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest racja stanu.

  • Przeanalizujesz znaczenie racji stanu dla polityki zagranicznej państwa.

  • Wskażesz transformację i kierunki polskiej polityki zagranicznej od lat 90. XX wieku.

  • Ocenisz polską politykę zagraniczną.