Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14kvP59em0Et
Ilustracja przedstawia otwarty zeszyt w linie, który leży na blacie z drewnianych desek. Zeszyt jest niezapisany, leży na nim długopis.

Warsztaty interpretacyjne. Modernistyczne wyobrażenia o duszy i człowieku – Kazimierz Przerwa‑Tetmajer, W pustce

Notatnik
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Wczesny, dekadencki tom Tetmajera sprawił, że stał się on najpopularniejszym poetą Młodej Polski. Z tego właśnie tomu pochodzi wiersz W pustce. To zapis bolesnego doświadczenia tęsknoty za sensem życia i wiarą w Boga. Jak napisał Przybyszewski, człowiek modernizmu odkrył w sobie pustkę. Bóg, którego romantycy dostrzegali w obrazach natury, w modernizmie jawi się jako pustka, a może pustka staje się Bogiem i wobec niego poeta próbuje się określić. Cierpienie samotnej duszy to stan, w którym rozpoznaje swoje istnienie i próbuje uchwycić samego siebie.

W tej części cyklu lekcji, która została poświęcona nauce metody czytania i analizowania wierszy oraz opracowywania pisemnej interpretacji, przećwiczysz zdobyte dotąd umiejętności na przykładzie wiersza W pustce Kazimerza Przerwy‑Tetmajera.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji wiersza W pustce.

  • Poznasz młodopolskie funkcje wykorzystania pejzażu realnego w poezji i malarstwie.

  • Wskażesz środki artystycznego wyrazu i określa celowość ich użycia w wierszu W pustce.

  • Porównasz wiersz W pustce z utworem Próżnia Stanisława Koraba‑Brzozowskiego, Poczucie pełni Leopolda Staffa.

  • Poznasz kontekst kulturowy i egzystencjalny do interpretacji utworu poetyckiego.