Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RD92m5MPdTImP
Fotografia przedstawia górski pejzaż. Na pierwszym planie ukazane są ocienione pola otoczone lasem iglastym. W głębi zaprezentowane są porośnięte drzewami szczyty wzgórz. Są oświetlone. W tle znajduje się jasne, bezchmurne niebo.

Literatura jako dzieło samo w sobie. Proza Jerzego Pilcha

Beskid Śląski
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Jerzy Pilch należy do najbardziej charakterystycznych twórców literatury polskiej publikujących po 1989 roku. Jego dzieła, zarówno prozatorskie, jak i publicystyczne, miały ogromny wpływ na obecny kształt polskiej literatury. Literacki dorobek Jerzego Pilcha obejmuje niemalże dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań, a także liczne zbiory felietonów oraz dzienniki i wywiady‑rzeki. Dał się poznać nie tylko jako prozaik i publicysta; specyfika jego twórczości pozwala nam myśleć również o pewnego rodzaju marce autoramarkamarce autora.

marka

Jerzy Turowicz, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, pisał w liście do Jerzego Pilcha:

Drogi Panie Jerzy,

z ogromną satysfakcją przeczytałem Pańskie Tysiąc spokojnych miast. Gdybym był krytykiem [...], może potrafiłbym napisać, na czym polega to, że jest Pan wielkim pisarzem, na miarę Gombrowicza. A skoro nie jestem krytykiem, to powiem tylko, że bardzo rad jestem, że tak świetny pisarz jest członkiem naszej redakcji.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz najważniejsze cechy twórczości Jerzego Pilcha oraz tematy, które najczęściej porusza w swojej prozie i publicystyce.

  • Dowiesz się, czym jest alter ego oraz postawa autobiograficzna.

  • Wyjaśnisz, na czym polega autobiografizm i w jakim celu jest on stosowany przez Jerzego Pilcha.

  • Przeanalizujesz wybrane fragmenty dzieł Pilcha i opiszesz ich specyfikę.