Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CUG0eVlIQin
Zdjęcie przedstawia drewniany słupek, na którym stoi mężczyzna. Widoczne są jego nogi do kolan. Podpiera się prawą ręką.

Jakie czynniki wpływają na stan równowagi w reakcji estryfikacji?

Równowaga chemiczna, w ujęciu kinetycznym, to stan, do którego dąży układ w miarę przebiegu reakcji odwracalnej.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Estry to związki chemiczne, które powstają w wyniku estryfikacji. Jest to przykład reakcji odwracalnej, która zachodzi łatwo w obecności m.in. stężonego kwasu siarkowego(VI). Jego właściwości higroskopijne powodują, że absorbuje on (wiąże chemicznie) powstałą w wyniku estryfikacji wodę, która jednak nie jest tu najważniejszym produktem. Głównym celem jest wytworzenie estrów. W wyniku „zabierania” wody ze środowiska reakcji następuje przesunięcie równowagi w stronę produktów. Uzasadnienie takiego przebiegu estryfikacji znajduje się w zasadach reguły przekory. W następnej części materiału dowiesz się o tym jeszcze więcej.

Twoje cele
  • Usystematyzujesz podstawowe informacje dotyczące estrów.

  • Zanalizujesz, jakie działania praktyczne pozwalają wyprodukować więcej estru w reakcji estryfikacji

  • Wyjaśnisz pojęcie równowagi i stałej równowagi chemicznej K.

  • Obliczysz stałą równowagi K w różnych typach zadań.

  • Skonstruujesz wirtualny zestaw do estryfikacji.