Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LglkXSwd9z9
Na zdjęciu znajduje się łódź stojąca na ziemi. Ziemia ma barwę czerwonawą. W dali widać wodę. W tle za łodzią wznoszą się góry. Niebo jest słoneczne, zabarwione na pomarańczowo przez zachodzące słońce.

Jezioro Aralskie i jezioro Czad

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Jezioro Aralskie i jezioro Czad – wydawać się może, że nie mają wielu wspólnych cech. Dzieli je odległość ponad 5,5 tys. km, leżą na różnych kontynentach, na innej szerokości geograficznej i w innej strefie klimatycznej. Tym, co je łączy, jest intensywny proces wysychania spowodowany warunkami klimatycznymi, a zwłaszcza niekorzystnym bilansem wodnym oraz antropopresją na obszarze ich zlewni.  Poznajmy historię obu jezior.

Twoje cele
  • Określisz cechy Jeziora Aralskiego i jeziora Czad oraz omówisz, jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

  • Wyjaśnisz, na czym polega katastrofa ekologiczna w rejonie jeziora Czad i Jeziora Aralskiego.

  • Wymienisz główne przyczyny tych zmian i zidentyfikujesz różnice w przypadku obu jezior.

  • Wskażesz konieczne działania, jakie należy podjąć, aby powstrzymać katastrofę ekologiczną.