Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1PlsCTqPAmMO
Na czarno-białym zdjęciu znajduje się fragment wybrukowanej uliczki pomiędzy ścianami o kamiennej, historycznej zabudowie. Przy ścianie po lewej stronie siedzi na bruku kobieta zwinięta w płaszcz. Na głowie ma chustę. Stopy ma bose. Obok niej przechodzą przechodnie - kilka ładnie ubranych kobiet.

Przyczyny dysproporcji rozwoju regionów świata i państw oraz skutki tych nierówności

Źródło: J. Gorecki, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC 0 1.0.

Jesteśmy przedstawicielami prawie 8‑miliardowej społeczności zamieszkującej naszą planetę. Każdy z nas ma własne potrzeby i pragnienia, marzenia i życiowe plany, które chciałby zrealizować. Powiedzenie mówi, że „każdy jest kowalem swojego losu”, ale czy rzeczywiście wszystko zależy wyłącznie od nas? Kiedy popatrzymy na poszczególne państwa, zauważymy, że życie ludzi zdeterminowane jest często przez niezależne od nich czynniki: to, na jakim kontynencie mieszkają, czy ich kraje są bezpieczne i stabilne politycznie, czy mają możliwości kształcenia się i korzystania z nowoczesnych technologii, jaki jest stan ich zdrowia i jakość życia. Na świecie istnieją ogromne dysproporcje w rozwoju poszczególnych regionów i państw. Jakie są przyczyny zróżnicowania bogactwa? Dlaczego podział na biednych i bogatych nie zanika? Czy jest możliwy równomierny i sprawiedliwy podział dóbr? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części materiału.

Twoje cele
  • Określisz przyczyny dysproporcji rozwoju regionów świata.

  • Scharakteryzujesz wpływ przyczyn przyrodniczych i pozaprzyrodniczych na dysproporcje rozwoju państw.

  • Przedstawisz skutki nierówności w rozwoju gospodarczym państw.

  • Zaproponujesz przykłady działań dążących do zmniejszania dysproporcji.