Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rf0bDhTMBo4C3
Zdjęcie przedstawia układ okresowy pierwiastków w postaci mosiężnej rzeźby z podziałem na bloki energetyczne. W centrum układu jest głowa mężczyzny z brodą. Dookoła niego rozchodzą się promieniście kwadraty z symbolami i danymi o pierwiastkach.

Co wspólnego mają ze sobą pierwiastki w blokach s, p, d, f?

Układ okresowy można podzielić na bloki energetyczne.
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 2.0.

Za głównego twórcę układu okresowego pierwiastków uważa się Dmitrija Mendelejewa (1869). Jego geniusz był o tyle ogromny, że gdy tworzył swoje dzieło, nie znał jeszcze jądrowego modelu budowy atomu zaproponowanego przez Ernesta Rutheforda (1911), koncepcji budowy atomu Nielsa Bohra (1913) ani zakazu Pauliego (1925). Pierwiastki chemiczne ułożył na podstawie ich właściwości. Co więcej, przewidział puste miejsca dla pierwiastków jeszcze nieodkrytych. Z upływem lat jego koncepcja ewoluowała, co było zasługą znacznej liczby uczonych i ich odkryć. Obecnie układ okresowy jest ściśle ułożonym zbiorem pierwiastków, zgodnie z liczbą atomową oraz z kolejnością zapełniania powłok energetycznych. Czy wiesz, jak zmieniają się konfiguracje elektronowe pierwiastków? A może wiesz, na jakie bloki jest podzielony układ okresowy?

Twoje cele
  • Zastosujesz reguły dotyczące konfiguracji elektronowej.

  • Porównasz konfiguracje elektronowe pierwiastków w blokach energetycznych.

  • Podzielisz układ okresowy na bloki energetyczne.

  • Zaproponujesz struktury powłok walencyjnych atomów.