Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6jcux67nQjZg
Na zdjęciu znajduje się fragment słupa transformatorowego – metalowa konstrukcja połączona jest sprężynami z drutami, które przewodzą prąd elektryczny.

Współczesne przemiany w polskiej energetyce

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Z każdą dekadą przybywa w naszych domach nowych sprzętów elektrycznych, które ułatwiają pracę, pozwalają zaoszczędzić czas, służą nam do komunikacji czy rozrywki. Konsekwencją jest coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Kiedy włączamy oświetlenie lub urządzenia pobierające prąd, rzadko zastanawiamy się, skąd pochodzi energia, z jakich źródeł jest wytwarzana. Kilkanaście lat temu praktycznie cała energia elektryczna w naszym kraju pochodziła ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Dzisiaj struktura energetyczna ulega zmianom. Jaki jest kierunek tych przemian? Czy to wybór, czy też konieczność? O tym dowiesz się z tego e‑materiału.

Twoje cele
  • Poznasz bazę surowcową przemysłu energetycznego Polski.

  • Scharakteryzujesz zmiany zachodzące w wydobyciu surowców energetycznych w Polsce od początku XXI w.

  • Poznasz strukturę energetyczną Polski.

  • Omówisz przyczyny zmian w strukturze energetycznej Polski.