Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rxjxr3QAwhGup
Zdjęcie przedstawia nogi małej dziewczynki. Dziewczynka stoi na trawie pokrytej opadłymi, różowymi kwiatami. Jest ubrana w białą sukienkę, białe rajstopy i białe buty.

Słownik filozoficzny: konserwatyzm

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co to znaczy być konserwatywnym? Jakie wartości, z którymi stykasz się na co dzień, są właściwe takiej postawie? Skąd się wziął konserwatyzm i wobec jakich idei pozostaje w opozycji?

Wartości życia społecznego to cechy, aspekty lub idee obecne w debacie publicznej, wynikające z przekonań członków danej społeczności. Kiedy mówimy o światopoglądzie, możemy wyodrębnić zespół takich wartości, które tworzą określoną postawę. Zwolennicy poglądów konserwatywnych przekonują, że istnieje niekwestionowany obowiązek zachowania określonego materialnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości dla kolejnych pokoleń.

Twoje cele
  • Zidentyfikujesz cechy postawy konserwatywnej.

  • Rozpoznasz wartości życia społecznego utożsamiane z konserwatyzmem w opisanej sytuacji.

  • Zrekonstruujesz proces kształtowania się myśli konserwatywnej.

  • Porównasz ze sobą liberalną i konserwatywną koncepcję wolności.

  • Wyjaśnisz pojęcie „neokonserwatyzmu”.