R15lubWSizXvk
Zdjęcie przedstawia krtań ukazaną na tle szyi człowieka. Narząd ten jest położony z przodu szyi na wysokości 4 i 5 kręgu szyjnego. Od góry graniczy z gardłem, od dołu z tchawicą. Kształtem przypomina około 5‑centymetrową piramidę zwróconą wierzchołkiem ku dołowi. Budowa krtani składa się z 9 chrząstek – parzystych nalewkowatej, różkowatej i klinowatej oraz nieparzystych: tarczowatej, nagłośniowej i pierścieniowatej. Największa chrząstka tarczowata to trzon krtani. Zbudowana jest z dwóch łączących się symetrycznych płytek, które tworzą tak zwaną wyniosłość krtaniową nazywaną jabłkiem Adama. Jabłko Adama inaczej, grdyka, wyniosłość krtaniowa to uwydatnienie chrząstki tarczowatej, widoczne pośrodku męskiej szyi. Jest to ruchoma struktura, która chroni krtań i fałdy głosowe.

Krtań – budowa i znaczenie narządu głosu w ewolucji społeczności zwierzęcych i ludzkiej

Wyniosłość na szyi, znana jako jabłko Adama, to uwydatniona chrząstka tarczowata (Cartilago thyroidea) – największa chrząstka budująca krtań.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Krtań to odcinek układu oddechowego między gardłem a tchawicą. Odpowiada za transport powietrza, chroni tchawicę przed dostaniem się cząstek pokarmowych, w jej wnętrzu znajduje się właściwy narząd głosu – głośnia.

Twoje cele
  • Przedstawisz budowę krtani.

  • Wyjaśnisz, jak powstaje głos.

  • Określisz znaczenie narządu głosu w porozumiewaniu się zwierząt.