Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1dIb4LsgeFPM
Zdjęcie przedstawia fragment rzeźby. Ukazane są dłonie unoszące wysoko koronę królewską.

Niccolo Machiavelli. Jak powinien postępować książę?

Źródło: domena publiczna.

Wyjątkowo zróżnicowane są opinie, którymi czytelnicy i komentatorzy obdarzali Nicollo Machiavellego. H. Estienne pisał około roku 1590, że autor Księcia był hańbą Florencji, zaś Leo Strauss – już z perspektywy czterystuletniej – że był założycielem nowożytnej filozofii polityki. Pierwsze wydanie Księcia ukazało się w 1532 roku „z przychylności i przyzwolenia” papieża Klemensa VII, ale w 1559 książka znalazła się na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych. Jednak niejednoznaczność ocen świadczy zapewne o oryginalności Księcia na tle klasycznego dorobku filozofii polityki. Widać to w ocenie pisarstwa Machiavellego sformułowanej przez F. Bacona: Powinniśmy być wdzięczni Machiavellemu i podobnym mu pisarzom, którzy otwarcie i bez niedomówień piszą o tym, jak ludzie postępują, a nie jak postępować powinni.

Czy więc Machiavelli był demonem polityki, czy też po prostu zwrócił uwagę nie na to, co powinno się w niej wydarzać, tylko na to, co wydarza się faktycznie? Rozstrzygnij samodzielnie.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z podstawowymi wątkami filozofii politycznej N. Machiavellego.

  • Dokonasz analizy i oceny wybranych sposobów postępowania i postaw, które Machiavelli zalecał władcom.

  • Porównasz rady Machiavellego ze współczesnymi praktykami w polityce i biznesie.