Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPIhSERmyQlNJ
Obraz przedstawia jadący błotnistą drogą orszak, składający się żołnierzy na koniach na początku i końcu oraz dorożki jadącej w środkowej części. Dorożka jest ciągnięcia przez cztery białe konie z czarnymi plamkami. Jest prowadzona przez mężczyznę w mundurze, która ma uniesioną szablę. W środku dorożki siedzi kobieta. Żołnierz na przodzie orszaku trzyma lampę. Wokół znajdują się pola i rosną pojedyncze drzewa.

Unia polsko‑saska. Wojna o sukcesję polską

Jan Chełmiński, Dwór pański w podróży za czasów Augusta III, 1880 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Saksonią, należącą do największych księstw Rzeszy, od pierwszej ćwierci XV w. rządziła dynastia Wettinów. Stulecie później elektor saski poparł luteranizm i stanął na czele antycesarskiego Związku Szmalkaldzkiego. Z kolei w XVII w. Sasi lawirowali między Habsburgami a obozem antycesarskim, przez niemal całą wojnę trzydziestoletnią zachowując neutralność, poza krótkim okresem, gdy przyłączyli się do koalicji antyhabsburskiej pod naciskiem Szwedów. Jednak kiedy tylko pozycja tych ostatnich się zachwiała, elektor zawarł pokój z cesarzem, zyskując jego względy.

Unia personalna z Rzecząpospolitą oznaczać mogła dla Saksonii dalszy wzrost znaczenia, i to już nie tylko w skali niemieckiej, lecz także międzynarodowej. Mając to na uwadze, pretendujący do tronu polskiego August II zdecydował się na konwersję na katolicyzm.

RFeQ3CmlNTRH01
Linia chronologiczna. 1531: zawiązanie związku szmalkaldzkiego. 1618–1648: wojna trzydziestoletnia. 1715: zawiązanie konfederacji tarnogrodzkiej. 1700–1721: III wojna północna. 1717: obrady sejmu niemego. 1733: elekcja Stanisława Leszczyńskiego. 1734: zawiązanie konfederacji dzikowskiej. 1735: zawarcie pokoju w Wiedniu. 1736: podpisanie aktu abdykacji przez Stanisława Leszczyńskiego. 1736–1763: panowanie Augusta III Sasa. 1772: I rozbiór Polski.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przeanalizujesz przebieg wolnej elekcji po śmierci Jana Sobieskiego.

  • Opiszesz rządy saskie i ich wpływ na upadek Rzeczypospolitej.

  • Scharakteryzujesz postać Stanisława Leszczyńskiego i wytłumaczysz, dlaczego aż dwa razy był obwoływany królem.

  • Wymienisz symptomy kryzysu suwerenności państwa polskiego.