Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YZSNOpszezN
Ilustracja przedstawia kobietę w sukni zwróconą plecami do odbiorcy. Jest w pozycji półleżącej. Po bokach znajdują się mężczyźni z brodami. Po lewej stoją związane ze sobą kije z toporem. Za postaciami znajduje się globus.

Cyceron i eklektyzm

Giorgio Vasari, Sprawiedliwość, 1542
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Rygorystyczny indywidualizm stoickiej doktryny, jednostronność epikureizmu i destrukcyjny negatywizm sceptycyzmu wywoływały nieufność wobec filozofii jako nauki. Natomiast w starożytnym Rzymie filozofia była uważana za naukę praktyczną w najwęższym sensie. Filozofowie wywodzący się z IV Akademii w dużej mierze rezygnowali z pretensji do uniwersalności, jeśli chodziło o przedmiot poznania lub podmiot poznający. Innymi słowy, filozofia stała się eklektyczna. Eklektyzm zapożyczał różne koncepcje i luźno je łączył, pozwalając, by myśl filozoficzna wychodziła poza teoretyczne rozważania i klasyczne źródła.

Eklektyzm w świecie antycznym najsilniej kojarzony jest z rzymskim mężem stanu i filozofem Markiem Tulliuszem Cyceronem.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest eklektyzm.

  • Poznasz postać Cycerona.

  • Zrozumiesz, w jaki sposób eklektyzm przełamywał problemy innych szkół filozoficznych.