Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16ja3VsVW3u3
Zdjęcie przedstawia kukurydzę. Roślina posiada pionowe, zielone, grube łodygi. Odchodzą od nich w bok podłużne liście. Między nimi znajduje się kolba otoczona również zielonymi liśćmi.

Rejony upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie na mapie świata

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Na świecie wciąż wzrasta liczba ludności. Rozwój medycyny wpływa na wydłużenie średniej długości życia. Zapotrzebowanie na żywność jest ogromne. Człowiek próbuje sobie z tym poradzić, korzystając z wynalazków technologicznych i coraz to nowszych odkryć nauki. W obecnych czasach inżynieria genetyczna pozwala wpływać na cechy niektórych organizmów w taki sposób, aby uzyskały one pożądane przez nas właściwości, co przyczynia się do zaspokajania naszych potrzeb.

Czym są organizmy transgeniczne? Czym jest żywność modyfikowana genetycznie oraz jakie są jej rodzaje? Które kraje są największymi producentami GMO na świecie? Jakiego rodzaju uprawy żywności modyfikowanej genetycznie prowadzone są na świecie? Jak wyglądał wzrost produkcji GMO w poszczególnych latach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w e‑materiale.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest żywność modyfikowana genetycznie.

  • Określisz, które kraje są największymi producentami GMO.

  • Wyjaśnisz, jak wyglądał wzrost powierzchni upraw żywności transgenicznej w latach 1996–2011.