Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZmBrW1WvpAK
Fotografia przedstawiająca witrynę sklepową. Sklep mieści się na parterze kamienicy. Na szyldzie napis: Polskie Delikatesy. Na szybie duży plakat ukazujący młodych ludzi ubranych w polskie stroje ludowe. W tle plakatu wierzba i pola uprawne. Na plakacie napis: sklep Marysieńka zaprasza.

Polacy w Wielkiej Brytanii – emigracja po 2004 roku

Źródło: Mum's taxi, licencja: CC BY-SA 3.0.

Migracja Polaków do Wielkiej Brytanii po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. była jedną z największych migracji w powojennej historii zarówno Polski, jak i kraju przyjmującego. Wedle różnych szacunków w ciągu pierwszych trzech lat od akcesji na Wyspy wyjechało od 400 tys. (dane brytyjskiego Office for National Statistics) do ponad miliona naszych rodaków (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego). Wielka Brytania była jednym z trzech krajów „starej Unii”, które pozwoliły nowym migrantom z Unii Europejskiej bez przeszkód osiedlać się i pracować – kraje takie jak Francja i Niemcy wprowadziły tzw. okresy przejściowe, czyli ograniczenia opóźniające to prawo.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz przyczyny emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii po 2004 r.

  • Wyjaśnisz zróżnicowanie tożsamości Polaków zamieszkujących na Wyspach Brytyjskich.

  • Przeanalizujesz różnice między współczesną emigracją zarobkową do Wielkiej Brytanii a tą z czasów II wojny światowej.