Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16SXstFPSgnU
Zdjęcie przedstawia kościelny witraż. Ma on kształt koła. W centralnej części znajduje się biały gołąb z rozpostartymi skrzydłami. Od niego rozchodzą się promienie. Witraż otoczony jest rzeźbami ludzkich postaci.

Wiara i rozum – św. Tomasz i Jan Paweł II o relacjach między religią a racjonalnością

Źródło: domena publiczna.

Czy wiara religijna daje się w jakikolwiek sposób uzgodnić z rozumem lub jakąkolwiek formą racjonalności? Czy jest jakieś rozumne uzasadnienie dla wiary w zjawiska nadprzyrodzone, w sferę metafizyczną, w istnienie bytów duchowych i zjawisk nadnaturalnych? Czy da się pojąć umysłem dogmaty religijne – nierzadko sprzeczne wewnętrznie, sprzeczne ze sobą lub przeczące danym obserwacyjnym? Czy, jak mówił Tertulian, można wierzyć tylko dlatego, że jest to wiara w niedorzeczności z punktu widzenia rozumu (credo quia absurdum)? Czy też, jak przekonywał św. Augustyn, można wierzyć właśnie po to, aby uzyskać zrozumienie – świata, człowieka i Boga (credo ut intelligam)?

Twoje cele
  • Objaśnisz relacje pomiędzy wiarą a rozumem w ujęciu św. Tomasza z Akwinu.

  • Przedstawisz stanowisko Jana Pawła II w kwestii wiary i rozumu.

  • Przeanalizujesz fragmenty Summy filozoficznej św. Tomasza i encykliki Fides et ratio Jana Pawła II.