Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R7U37afTlFZxk
Ilustracja przedstawia Kuźmę Minina wzywającego do powstania w 1611 roku. Mężczyzna znajduje się na gwarnej i zatłoczonej ulicy. Podnosi ręce nad innymi ludźmi, ma przejętą minę. Inni spoglądają w niebo, trzymają się za ręce. Znajdują się wśród nich kobiety i mężczyźni, starcy, rycerze, dzieci.

Wojny z Moskwą w pierwszej połowie XVII wieku. Wielka Smuta

Kuźma Minin wzywa do powstania w 1611 roku
Źródło: Mikhail Peskov, Wikimedia Commons, domena publiczna.

U schyłku XVI w. Rzeczpospolita znalazła się u szczytu potęgi. Zażegnano zagrożenie ze strony Moskwy dążącej do zdobycia dostępu do Bałtyku, a na południowym wschodzie, wprawdzie na krótko, bo w latach 1595–1601, udało się podporządkować Mołdawię i Wołoszczyznę. Mimo porażek na niektórych teatrach wojennych aż do połowy XVII w. Rzeczpospolita była podmiotem polityki międzynarodowej w Europie Środkowej. Wykorzystała m.in. kryzys w Rosji po śmierci ostatnich Rurykowiczów, aby podjąć próbę podporządkowania sobie państwa moskiewskiego.   

RPJSUJmgj9Uav1
Linia chronologiczna przedstawia okres wielkiej smuty w Moskwie w latach 1598 - 1613. Wydarzenia na niej przedstawione są to kolejno: 1569 – zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów; 1594 do 1596 – powstanie Nalewajki; 1599 – zerwanie unii polsko‑szwedzkiej; 1609 do 1618 – wojna polsko‑moskiewska; 1610 – obwołanie Władysława; syna Zygmunta Trzeciego Wazy, carem w państwie moskiewskim; grudzień 1618 – rozejm w Dywilinie; 1618‑1648 – wojna trzydziestoletnia; 1648 – zawarcie pokoju westfalskiego przez Francję i Hiszpanię.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przeanalizujesz przebieg wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą z Moskwą w pierwszej połowie XVII wieku.

  • Opiszesz, czym była Wielka Smuta.

  • Scharakteryzujesz udział Polaków w wydarzeniach w czasie kryzysu państwa moskiewskiego.